I Dzień Budowania Świadomości o nowotworze NET

Dodał  |  0 Komentarzy

wstążą+zeba challenge10 listopada obchodziliśmy międzynarodowy dzień budowania świadomości o nieznanym nowotworze – guzach neuroendokrynnych NET. W tym roku Polska po raz pierwszy włącza się w jego obchody. Z tej okazji podczas Rajdu Miejskiego w Warszawie 15 listopada 2014r. odbędzie się akcja społeczna Zebra Challenge. To inicjatywa, która zwróci uwagę na zagadkowy i trudny w diagnozie nowotwór NET.

Guzy Neuroendokrynne NET to nowotwór, który rozwija się powoli i często niezauważalnie. Zazwyczaj umiejscawia się w układzie pokarmowym dając mylące objawy, które wskazują na zespół jelita drażliwego lub chorobę Leśniewskiego-Crohna.

Do niedawna prawidłowo rozpoznawany był jedynie co 25 przypadek choroby, a diagnoza trwała od 3 do 7 lat. Dziś dzięki postępowi wiedzy diagnostyka jest sprawniejsza. Jednak to wciąż zbyt mało by mówić o sukcesie, tym bardziej, że ilość chorych z tym typem nowotworu jest coraz większa. By budować świadomość w tym obszarze Stowarzyszenie Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Guzy Neuroendokrynne organizuje akcję edukacyjną Zebra Challenge – zaznacza dr hab. Jarosław Ćwikła, prezes Stowarzyszenia Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Guzy Neuroendokrynne – organizatora akcji.

Guzy neuroendokrynne to nowotwór niejednoznaczne w ocenie. Z tego powodu międzynarodowym symbolem działań edukacyjnych w tym obszarze stała się … zebra, ponieważ trudno stwierdzić czy jest ona w białe czy też w czarne pasy. Zebra Challenge to międzynarodowa, edukacyjna inicjatywa wspierająca pacjentów z nowotworem NET. Ludzie na całym świecie w listopadzie biorą udział w różnych wyzwaniach sportowych, by okazać swoje wsparcie, propagować wiedzę na temat tej nieznanej choroby i pokazać, że dzięki szybkiej diagnozie oraz leczeniu pacjenci mogą być równie aktywni.

Wyzwanie podczas Rajdu Miejskiego

Pierwsza, polska akcja odbędzie się 15 listopada 2014r. podczas Rajdu Miejskiego w Warszawie.  Uczestnicy Rajdu założą symboliczne czapki w zebrę i podejmą wyzwanie przygodowego biegu z mapą nie tylko dla siebie, ale także dla osób zmagających się z nowotworem.

Wszystkie chętne osoby mają szansę włączyć się w Rajd Miejski oraz Akcję Zebra Challenge. Zapisy otwarte są do 14 listopada. Szczegóły dotyczące Rajdu odnaleźć można na stronie internetowej: www.warszawa_2014.team360.pl.

Ty też możesz okazać wsparcie!

O godzinie 10:30 na terenie miasteczka startowego przy bramie głównej Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu pojawią się edukatorzy którzy opowiedzą o inicjatywie oraz chorobie. Zaproszą także wszystkich chętnych do przyklejenia symbolicznej naklejki i włączenia się w obchody Dnia Nowotworów NET.

Więcej informacji o nowotworze na stronie www.rakowiak.pl oraz www.guzynet.pllogo rakowiak

Organizatorem Zebra Challenge jest Stowarzyszenie Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Guzy Neuroendokrynne