III Światowy Dzień Spirometrii. Bezpłatne badania spirometryczne

Dodał  |  0 Komentarzy

Choroby układu oddechowego, w tym przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) oraz astma, wciąż stanowią duże zagrożenie dla życia i zdrowia. Obok palenia papierosów, jednej z głównych przyczyn ich występowania, poważnym zagrożeniem zdrowotnym jest zanieczyszczenie środowiska, w tym powietrza.

953899_12453271

Fot. sxc.hu

Światowe lub Polskie Dni Spirometrii, obchodzone od 2010 r. podkreślają rolę badania diagnostycznego, które w bezinwazyjny sposób wykrywa nieprawidłową pracę naszych płuc. O tym, jak ważna to inicjatywa świadczy fakt, że już ponad 2 mln Polaków choruje na POChP, a 4 miliony na astmę.

W ramach Światowych Dni Spirometrii w dniach 10-20 września na terenie całej Polski przeprowadzane będą bezpłatne pomiary objętości i pojemności płuc.

Ta edycja dni spirometrii będzie poświęcona wpływowi zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Motywem przewodnim III SDS jest jakość powietrza, którym oddychamy, a hasło całości  kampanii  Healthy lungs for life brzmi – „Oddychaj czystym powietrzem”.

Potencjalnych pacjentów, czyli osoby kaszlące, palące tytoń, odczuwające duszność  organizatorzy zapraszają do poddania się bezbolesnemu badaniu stanu układu oddechowego.