Rusza pierwsza kampania dla osób ze spastycznością poudarową ręki

Dodał  |  0 Komentarzy

mały_notka_udar

Każdego roku udar mózgu dotyka około 75 tysięcy Polaków – zarówno osoby w wieku podeszłym, jak i młodych. Jednym z najczęstszych skutków udaru mózgu jest utrata sprawności rąk i dłoni, tzw. spastyczność poudarowa.Spastyczność polega na nadmiernym napięciu mięśniowym, które sprawia, że ręka i dłoń mają ograniczone możliwości ruchowe lub wykonują mimowolne ruchy. Wiąże się także z bólem unieruchomionych mięśni. Co jednak najważniejsze, objawy spastyczności znacznie wpływają na obniżenie jakości życia pacjentów, którzy w związku ze swoją dolegliwością często tracą samodzielność. Spastyczność poudarowa nie jest jednak procesem nieodwracalnym. Wiedza na temat własnej choroby, odpowiednie metody leczenia i wytrwała rehabilitacja mogą umożliwić pacjentom odzyskanie sprawności ręki, a tym samym – poprawę jakości życia.

Spastyczność nie jest wyrokiem. Bardzo ważne jest uświadamianie pacjentom po udarze, że mogą znacznie poprawić swój stan zdrowia i wrócić do normalnego funkcjonowania – mówi Adam Siger, wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu, współorganizatora kampanii.

Aby ułatwić im powrót do normalnego życia, Fundacja Udaru Mózgu oraz Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska rozpoczynają kampanię edukacyjną „Otwórz dłoń po udarze”.

Trzy kroki w zmaganiach ze spastycznością

Kampania „Otwórz dłoń po udarze” opiera się na trzech krokach, stanowiących klucz do odzyskania sprawności przez osoby dotknięte spastycznością. Pierwszym z nich jest wiedza – zdobywając informacje na temat swojej dolegliwości, pacjenci będą mogli lepiej zrozumieć reakcje i możliwości własnego ciała. Drugi element stanowi leczenie – w ramach kampanii, upowszechnione zostaną informacje na temat dostępnych metod terapii spastyczności. Trzeci krok to fizjoterapia – odpowiedni dobór ćwiczeń i wytrwała praca mają kluczowe znaczenie w walce ze spastycznością. „Poprzez właściwie prowadzoną fizjoterapię, osoby dotknięte spastycznością mogą ciągle poszerzać zakres ruchów swoich dłoni i stopniowo wracać do wykonywania codziennych czynności” – mówi doktor Maciej Krawczyk ze Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

Dzięki wskazówkom zawartym w trzech krokach, pacjenci ze spastycznością otrzymają konkretne narzędzia, przeznaczone do skutecznej walki o swoją sprawność. „Udało się wprowadzić w Polsce do użycia metodę aktualnie uważaną na świecie za najlepszą i najbezpieczniejszą w leczeniu spastyczności – iniekcje toksyny botulinowej do nadmiernie aktywnych, napiętych, bolesnych mięśni.Warto pamiętać o dodatkowej szansie na lepsze życie po udarze mózgu, jaką stwarzają nowe metody leczenia, warto też być wytrwałym i cierpliwym w rehabilitacji, bo to jedyne recepty na sukces” – dodaje profesor Jarosław Sławek, Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przewodnik dla pacjentów

poradnik_udarW ramach kampanii, opublikowany zostanie unikalny przewodnik dla pacjentów i ich opiekunów, opracowany przez specjalistów pracujących z osobami po udarze. Poradniki będą dostępne na oddziałach szpitalnych oraz w ośrodkach fizjoterapii zajmujących się leczeniem pacjentów ze spastycznością. Wszelkie niezbędne informacje, w tym lista ośrodków oferujących leczenie w ramach refundacji, będą dostępne także na stronie internetowej www.fum.info.pl oraz www.fizjoterapeuci.org.

Kampania współtworzona jest przez Fundację Udaru Mózgu, Stowarzyszenie Fizjoterapia oraz Ipsen Polska.

Więcej informacji: http://www.fum.info.pl/page/index/221.