Rak pęcherza moczowego przyczyną śmierci ponad 3000 Polaków rocznie

Dodał  |  0 Komentarzy

Rak pęcherza moczowego dotyka rocznie ponad 6000 Polaków, a połowa z nich umiera w wyniku choroby lub jej przerzutów – jest to jedna z najgorszych statystyk w Europie. Alarmująca sytuacja wymaga udoskonalenia procedur systemowych. Główną rekomendacją ekspertów z dziedziny urologii jest objęcie refundacją substancji, która w połączeniu ze światłem niebieskim pozwala na dokładne zlokalizowanie komórek nowotworowych. Metoda ta jest standardem w innych krajach Unii Europejskiej.

Rak pęcherza moczowego to jeden z najgroźniejszych i najczęściej nawracających znanych nowotworów. W przypadku podejrzenia tej choroby, dla pacjenta niezwykle ważna jest szybka oraz precyzyjna ścieżka diagnostyczna. Niestety rozpoznanie często przychodzi zbyt późno, czego skutki mogą być tragiczne. Rokowania dla polskich pacjentów z rakiem pęcherza moczowego są dużo gorsze niż dla tych w pozostałych krajach Unii Europejskiej, gdzie około 75-80% nowotworów wykrywanych jest we wczesnym stadium. W Polsce duża większość wykrywanych nowotworów jest w stanie zaawansowanym , a ponad 30% z nich wymaga agresywnego leczenia – usunięcia pęcherza. Najbardziej niepokojący jest jednak fakt, że w Polsce wciąż umiera na tę chorobę 50% zdiagnozowanych pacjentów – to jedna z najgorszych statystyk w Europie.

W opinii ekspertów jedną z ważniejszych zmian systemowych, mających na celu poprawę tych alarmujących danych, jest objęcie refundacją substancji, która znacznie ułatwia diagnostykę tego nowotworu oraz jego leczenie. Substancja, o której mowa używana jest przy zabiegu cystoskopii. Jej użycie w połączeniu ze światłem niebieskim pozwala na dokładne zlokalizowanie zmian nowotworowych w pęcherzu.

NFZ refunduje użycie preparatu, ale tylko w procesie oceny zmian nowotworowych. Zwrot kosztów natomiast nie obejmuje wykorzystania go podczas ich usuwania. Skutkiem tego lekarze nie zawsze są w stanie usunąć wszystkie zmiany nowotworowe jakie dostrzegli podczas diagnozy w świetle niebieskim, ponieważ w świetle białym (wykorzystywanym w standardowym zabiegu) nie będzie ich widać.

prof. Piotr Chłosta. (fot. materiały prasowe)

prof. Piotr Chłosta. (fot. materiały prasowe)

Polskie Towarzystwo Urologiczne traktuje obecnie poprawę standardów leczenia raka pęcherza moczowego w Polsce jako jeden z priorytetów. Przeżywalność pacjentów z tym typem nowotworu jest w Polsce znacząco niższa niż w większości krajów Unii Europejskiej, co wynika między innymi z braku dostępu pacjentów do najnowocześniejszych technologii medycznych, takich jak np. zastosowanie substancji fotouczulającej podczas zabiegu usunięcia zmian w pęcherzu moczowym. W świetle dostępnych badań, technologia ta pozwala znacząco wydłużyć czas do nawrotu choroby, dzięki bardziej precyzyjnemu usunięciu zmian nowotworowych w pęcherzu moczowym, a tym samym przyczynia się do poprawy rokowań u pacjentów i realnie wydłuża im życie – powiedział prof. Piotr Chłosta, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Eksperci apelują o kilka ośrodków w każdym województwie, jest to około 1-1,5 tys. pacjentów rocznie. Wprowadzenie metody z użyciem światła niebieskiego przyczyniło się do znacznej poprawy statystyk w Unii Europejskiej. Polska należy do grupy czterech krajów, gdzie śmiertelność w wyniku raka pęcherza moczowego ciągle wzrasta.

Sytuacja pacjentów z rakiem pęcherza moczowego została szczegółowo opisana w Raporcie Rak pęcherza moczowego – nowotwór zapomniany wydanym w 2014 r. przez Fundację Wygraj Zdrowie.

źródło: materiały prasowe